Czym jest bunt 3-latka? 0

Czym jest bunt 3-latka?

 

Ledwo co opadł kurz po walce z buntem Twojego dwulatka, krzyki i afery już prawie odeszły w niepamięć, a tu nagle…witamy ponownie!

 

 

Bunt 2-latka za Wami? Czas na…bunt 3-latka?

To naturalne zjawisko u każdego dziecka objawia się w inny, indywidualny sposób. Może przybrać formę lekkiego marudzenia podczas codziennych czynności, albo lawinę złości. Należy być świadomym przyczyn i objawów buntu 3-latka, aby odpowiednio reagować i wspierać swoje dziecko w tym, ciężkim również dla niego, czasie. 

 

Dlaczego 3-latek się buntuje?

Rozwój małego człowieka jest niezwykle złożony. W wieku trzech lat zmiany zachodzą nie tylko w budowie fizycznej, ale również w psychice dziecka. Staje się ono bardziej świadome swoich uczuć i tego, że jego zachowanie ma wpływ na otoczenie. Nie potrafi jeszcze odpowiednio komunikować swoich potrzeb, dlatego często jego zachowanie przybiera formę agresji słownej oraz fizycznej. 

 

Trzyletnie dziecko testuje możliwości i reakcje otoczenia. Odkrywa, że jest niezależną jednostką, która może mieć swoje zdanie, które często manifestuje. „Nie” i „nie chcę” stają się podstawowymi zwrotami w jego słowniku. 

 

3-latek odkrywa swoją samodzielność. Zdaje sobie sprawę, że może sam wykonać wiele czynności, a brak aprobaty rodziców powoduje w nim irytację i złe zachowanie. 

 

Powody buntu trzylatka leżą również w jego chęci otrzymania atencji. Chce zwrócić uwagę rodziców na to, że się zmienia. Nierzadko również pragnie spędzić więcej czasu z opiekunami. 

 

Ile trwa bunt 3-latka? 

Czas trwania buntu zależny jest od dziecka, jego charakteru oraz od podejścia rodziców. Zazwyczaj jednak bunt 3-latka trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy

 

Objawy buntu 3-latka 

Pamiętajmy, że objawy buntu 3-latka różnią się u każdego dziecka. Każdy jest inny, i na swój wyjątkowy sposób przeżywa zachodzące zmiany. Ważne jest, aby obserwować i rozumieć jego zachowanie.

 

Po czym rozpoznać bunt 3-latka? 

Bunt trzylatka to miks emocji i skrajnych zachowań, których maluch nie potrafi kontrolować.

Najczęstszymi objawami są krzyk, płacz, a nawet agresja fizyczna

Rzucanie się na podłogę, niszczenie przedmiotów czy kopanie innych to świadome próby wpłynięcia na decyzję rodziców, która nie spodobała się kapryśnemu trzylatkowi. 

 

Czy zdania: „Nienawidzę Cię!”, „Już Cię nie kocham!” brzmią znajomo? Trzylatek w złości irracjonalnie używa słów, które zna, i które jego zdaniem mogą urazić dorosłych. 

Histeria, w którą tak łatwo wpadają trzylatki, to manifest swojej samodzielności i usilnej chęci przeciwstawienia się rodzicom. Jednocześnie jest już na tyle świadomy, by celowo prowokować i walczyć z dorosłymi o swoje małe, duże prawa.  

 

Częsta, nieuzasadniona zazdrość i obrażanie się bez powodu to typowe objawy buntu 3-latka. Maluch pragnie być w centrum uwagi

Pamiętaj, że bunt 3-latka to nie tylko histeria i tupanie nogami. Nadmierne wycofanie i nieśmiałość to również objawy buntu trzylatka. 

 

Jak sobie radzić z buntem 3-latka? 

Zachowaj spokój. Aby opanować emocje dziecka, najpierw opanuj swoje. Twoja utrata kontroli, to oddanie kontroli dziecku. 

Podczas histerii dziecko nie posłucha Twoich komunikatów. Daj mu poczucie bezpieczeństwa, aby wygasić atak. 

Po wybuchy histerii daj mu czas na uspokojenie

Następnie spokojnie z nim porozmawiaj, przeanalizuj sytuację i towarzyszące jej emocje.

 

Bądź konsekwentna/y i ustal zasady. Nie ustępuj tylko dlatego, żeby trzylatek przestał płakać. To tylko umocni go w przekonaniu, że płaczem zawsze uzyska to, czego chce. Ważne, by oboje rodzice mieli to samo stanowisko, i byli równie konsekwentni. 

 

Jeśli za złe zachowanie chcesz zastosować karę, zwróć uwagę czy jest adekwatna do sytuacji i wytłumacz dziecku, co ma na celu. Trzylatek musi być świadomy konsekwencji i mieć poczucie sprawiedliwości. 

 

Pokaż, że zauważasz jego potrzeby i pozwól dokonywać wyboru w codziennych sytuacjach. Np. przygotuj 2 zestawy ubrań i zachęć, aby samo zdecydowało, który z nich chce dziś ubrać. 

 

Rozmawiaj o emocjach. Ty także możesz mówić dziecku o swoich uczuciach. Przedstaw mu swoje emocje, a trzylatkowi będzie łatwiej opowiedzieć o swoich. 

 

Okazuj dziecku miłość i uwagę. Czasem bunt to wołanie o wspólny czas. Dbaj o to, aby poświęcać go wystarczająco dużo i poznaj swoje dziecko. Dzięki temu poradzisz sobie z tym, i każdym kolejnym buntem (tak, to jeszcze nie koniec ;) ). 



Pamiętaj, że w tym trudnym czasie nie musisz być sam/a. Wiele rodziców dzieli się swoimi doświadczeniami i poradami na forum. 

Natomiast jeśli martwi Cię zachowanie Twojego dziecka warto skorzystać z porady psychologa

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl